نويز سيستم صوتی خودرو

نويز سيستم صوتي خودرو

نويز سيستم صوتی خودرو

برطرف كردن نويز سيستم صوتی خودرو را در ادامه این مطلب قصد داریم مورد بررسی قرار دهیم. پس در ادامه با ما همراه باشید تا نکات لازم جهت رفع نویز سیستم صوتی را بررسی نماییم.

نويز سيستم صوتي خودرو

نویز چیست؟

در ابتدا می خواهیم برسی کنیم که نویز چیست و چگونه در سیستن صوتی خودرو ایجاد می شود. درواقع می توان گفت که نویز یک صدای ناخواسته ای است که در اثر نصب آمپلی فایر ممکن است که ایجاد شود. اما دلایل دیگری نیز می تواند داشته باشد.

دلایل وجود نویز در سیستم صوتی خورو

وجود نویز در سیستم صوتی خودرو دلایل متعددی می تواند داشته باشد، مثلا به دلیل نویز فیزیکی مربوط به بدنه ماشین باشد.

در بعضی موارد گرفتن صدای زیاد مداوم از ساب و یا بلندگوها باعث ایجاد صدای ناخواسته در بدن ایماشی می‌شود. این صدای ناخواسته را می توان با ورقهای دمپینگ ماشین تا حد زیادی جلوگیری کرد.

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند باعث ایجاد نویز در سیستم صوتی خودرو شود می تواند به دلیل نویز الکتریکی باشد.

بسیاری از موارد در بین مصرف کننده ها گفته می شود که میزان نویز با دور موتور بالا می‌رود. این به این معناست که وقتی به ماشین گاز می‌دهیم میزان نویز افزایش پیدا می کند.

این نویز معمولا از داخل پخش و یا آمپلی فایر ایجاد می شود. دلیل آن هم هم اتصال ناقص یا قطع شدن منفی می باشد.

یکسری از نویز ها به خاطر نصب ایجاد می شوند، که در قسمت زیر به چند نمونه از آنها اشاره می کنیم :

  • نویز پورت باکس ها به دلیل طراحی و ساختار اشتباه باکس
  • اشتباه در نصب و قرار دادن زاویه تیوترها
  • مسیر های اشتباه برای سیم کشی آمپلی فایر

در بخش زیر هم چند نمونه کلی از عوامل ایجاد نویز سیستم صوتی ماشین را به آن اشاره کرده ایم که عبارتند از :

  • ضعیف بودن منفی ورودی آمپلی فایر
  • ضعیف بودن منفی بدنه خودرو
  • قطع شدن یا تحت فشار بودن قسمت منفی کابل RCA
  • اشتباه بودن مسیر سیم کشی
  • نویز سیستم هنگام گاز دادن ماشین

نویز سیستم هنگام گاز دادن

در برخی موارد بسیاری از مشتریان به این نکته اذعان دارند که در زمان گازدادن ماشین در سیستم صوتی اتومبیل نویز ایجاد می شود.

که علت این امر همانطور که در بخش قبلی گفته شد میزان نویز با دور موتور بالا می‌رود، و به این معناست که وقتی به ماشین گاز می‌دهیم میزان نویز افزایش پیدا می کند.

راه‌های رفع نویز در سیستم صوتی خودرو

در این بخش می خواهیم راه های سفت کردن و برطرف کردن نویز در سیستم صوتی مانیتور ماشین را مورد بررسی قرار دهیم، برای بررسی این مورد چند مرحله را باید انجام دهیم که عبارتند از :

بررسی آمپلی فایر :

در این مرحله هر یک از آمپلی فایر های سیستم را بررسی می کنیم، در اولین گام بین ورودی و خروجی آمپلی فایر اتصال کوتاه برقرار می کنیم اگر نوع قطع شد بیانگر این است که آمپلی فایر شما مشکلی ندارد و می توانید به مرحله دوم عیب یابی بروید.

 

کاهش سیستم :

زمانی که ما در ابتدا با بررسی که انجام دادیم متوجه شدیم که مشکل از آمپلی فایرها نبوده، در صورت وجود پردازشگر در بین هدیونیت و آمپلی فایر آنها را از مدار حذف نمود.

و هد یونیت را به طور مستقیم به آمپلی فایر متصل نمایید، حال اگر نویز در سیستم شما قطع شد یک یا چند پردازشگر مشکل دار در سیستم وجود دارد که باید تعویض شود.

 

جابجایی  هدنیوت :

در صورتی که باز هم مشکل برطرف نشد کل سیستم را از جای خود بیرون بیاورید و بر روی صندلی قرار دهید و یک کابل سیگنال جدید را به ورودی آمپلی‌فایر متصل نمایید، اگر این مشکل برطرف شد هدنیوت را مجددا نصب نمایید.

 

آزمون خودرو :

در این مرحله با توجه به اینکه مشکل از هدیونیت و آمپلی فایر نبود ممکن است سیستم شارژ منبع تغذیه خود را مشکل داشته باشد که در این صورت شما باید سیستم شارژ منبع تغذیه خود را تعویض نمایید.

 

افزودن سیگنال پروسسورها :

در این مرحله به بررسی اتصالات هر کدام از سیگنال پروسسورهای سیستم می پردازیم، در صورتی که این سیگنال ها دچار مشکل بود ما باید اتصالات موجود در پروسسورها را برطرف نماییم.

 

افزودن سیگنال پروسسورها :

خوب تا کنون نویز سیستم برطرف نشده است و زمانیکه عایق بندی پروسسورها انجام می شود، باز هم ما نویز را در سیستم صوتی خود داریم. در این مرحله ابتدا پروسسور را بسیار به آمپلی فایر نزدیک می‌کنیم و مجددا میزان نویز را برطرف می‌کنیم اگر نویز برطرف شد پروسسور را با در نظر گرفتن عدم قطعی و اتصال در کارها در آن محل نصب می کنیم.

قیمت نویزگیر سیستم صوتی خودرو

جهت استعلام قیمت نویزگیر سیستم صوتی خودرو با ما تماس بگیرید.

4سیستم ، ارائه دهنده کلیه مانیتورها ی اندرویدی خودرو با تنوع و کیفیت بالا می باشد.

برای دیدن نمونه محصولات کلیک کنید.

از صفحه اینستاگرام ما دیدن فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *